Zmiana nawyków

Czy zdarzyło Ci się powiedzieć: od nowego roku odchudzam się? Albo od poniedziałku rezygnuję ze słodyczy?

To bardzo fajnie, że chcemy coś w zmieniać w swoich nawykach żywieniowych, stylu życia. Dbanie o zdrowie to absolutny priorytet. Jednak jak często mimo silnych postanowień, rok od ich podjęcia, jesteśmy wciąż w tym samym miejscu? Ważymy tyle samo, jemy tak samo, wciąż nie ćwiczymy regularnie….

Najczęściej dzieje się tak, bo cele, które sobie stawiamy są albo zbyt liczne w krótkim czasie, albo wcale nam na tym, aż tak nie zależy, albo nie jest dla nas ważny, albo jest to zbyt trudne, albo nawet nierealne. Czasami jest to po prostu źle postawiony cel.

Cele – skupiam się na tym żywieniowych i stylu życia, aby były realne do osiągnięcia musza być przede wszystkim dla nas ważne. Ponadto jednym z najczęstszych błędów jest wyznaczanie sobie wielu celów do realizacji w krótkim czasie. Szanse na zmianę trwałą 10 nawyków żywieniowych w miesiąc są praktycznie żadne, jest tego za dużo. A jednocześnie skupiając się na wielu celach jednocześnie, nie skupiamy się dobrze na niczym.

Zatem jak dobrze przeprowadzić zmianę swoich nawyków:

  1. zrób listę nawyków, które chcesz zmienić.
  2. Wybierz sobie 2 nawyki – jeden trudny, jeden łatwiejszy .
  3. Pracuj nad tymi 2 nawykami przez 4-8 tygodni, aż staną się one rutyną.
  4. Wybierz kolejne 2 nawyki.

Nie wiesz jak określić czy dany nawyk będzie trudny czy łatwy do zmiany? Poświęć trochę czasu na pomyślenie o nim. Jak bardzo chcesz dokonać zmiany akurat tego? Dlaczego to jest ważne dla Ciebie? Z czego będziesz musiała zrezygnować, żeby to zmienić? Ile czasu będziesz musiała na to poświęcić? Im większy koszt zmiany, wyjście ze strefy komfortu na wielu płaszczyznach, tym zmiana jest trudniejsza.

Na koniec jednak dostajemy wielką satysfakcję z siebie i wiarę we własne możliwości.

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie przejść przez proces zmiany, warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, specjalisty, który będzie Cię wspierał, regularnie „kalibrował” nastawienie i motywował do wytrwania w postanowieniach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *